Choď na obsah Choď na menu
 


                      „Zvieratá sú moji priatelia, a ja svojich priateľov nejem“

                     „Koľko ľudí by sa stalo vegetariánmi keby boli jatky presklené?“


Čo si myslíte o týchto výrokoch? Sú pravdivé ,či nie? Sú vegetariáni blázni, alebo nie? 

                                                   VEGETARIANS

Tak na úvod:  Kto sú vegetariáni? 

Sú to ľudia takisto z mäsa a kostí, nebojte sa. Jediný rozdiel je v stravovaní a názoroch.  Vegetariáni sú zástancami zelenej bezmäsitej stravy. Mnoho ľudí si predstavuje vegetariánov ako pochudnutých smutných ľudí so zdravotnými problémami. To je hlúposť. Dobre plánovaná vegetariánska strava je naozaj zdravá.

Lakto-vegetarián-tí jedia :obilniny,zeleninu,ovocie,semená,vajíčka,mliečne výrobky a ryby.

„Decká! Neblbnite! Človek je všežravec, a mäso jesť musí! Potrebujeme ho k životu! “ tieto slová mi dodnes znejú v ušiach, vyslovila ich naša  „milovaná“ prírodopisárka. človek stojí na vrchole potravinového reťazca.   Ale je to pravda?

Ľudia, ako myslím prvých ľudí-homo habilis, boli od mäsa existenčne závislý. Ale máme si brať príklad z našich predkov? Nemusíme v dnešnej dobe je mnoho druhov jedál ktoré dokážu mäso bezpodmienečne nahradiť. Lenže človek je človek a napodobňuje iba to čo mu vyhovuje.

Musíme jesť mäso? A čo zo zdravotného hľadiska?

Nie, nie a zase len nie. Mäso je „dôležité“ preto lebo sú v ňom bielkoviny. A tie sú dôležité pre náš organizmus!  To je väčšinou prvá vec ktorú všežravec spomenie keď príde reč na vegetariánstvo.  Je pravda že v mäse sú bielkoviny, no tie sú predsa aj v iných potravinách! Takzvaní ovo- lakto vegetariáni, ktorí zo svojho jedálnička nevyradili mlieko a vajcia, prijímajú dostatok bielkovín a ich nedostatkom netrpia ani vegáni, ktorí využívajú iba čisto rastlinné zdroje. Výskumy dokázali že čím menej mäsa človek zje tým je zdravší.

Choroby ktoré vzniknú iba z mäsa!! Môžete dostať BSE, alebo zle upraveným mäsom do tela hlístu..

Teda je omnoho zdravšie a tolerantnejšie byť vegetariánom. Ak nechcete byť vegetariánom, nemusíte. Ak by som vám to vnútila tak by to veľký efekt nemalo. Nevyhľadávajte však hlúpe výhovorky, ak nechcete byť vegetariánmi tak proste povedzte: Nechcem. 

Najsprostejšie výhovorky:

  • Sme súčasťou prírody veď aj zvieratá sa najvzájom požierajú! Tak prečo by sme mi nemohli jesť ich?

 Tak poprvé: súčasťou prírody možno sme ale rozhodne sa tak  nechováme! 

A podruhé: Zvieratá(dravce) by bez mäsa zahynuli! Tiger predsa nemôže byť vegetarián! Človek bez mäsa žiť môže! A každé zviera má svojho prirodzeného nepriateľa-teda najvššie dravce majú nepriateľa človeka ale to neznamená že ich musíme bezdôvodne zabíjať!!

 

  • Zvieratá sú na jedenie chované

Ďalšia debilina, to je akokeby ste povedali: Zvieratá sú tu na to aby sme ich zabili,uvarili a zjedli!  A ešte k tomu ich zabíjame nehumánnymi spôsobmi-veď sa len pozrie nižšie:: (máte tam aj odkaz na ďaľšiu rubriku)

Týranie

Keď zájdete do obchodu, v chladiacich boxoch nájdete pekne upravené zabalené mäso. Žiadna krv, vnútornosti a pod. No premýšlali ste niekedy ako sa zviera ktorého mäso kupujete v Tescu dostalo tam kde je teraz?  Ak nie kliknite dole:

Bitúnok a jeho priebeh