Choď na obsah Choď na menu
 


Veľká Pardubická. Viete o čom je reč? Najväčšie konské závody v ČR. Veľká Pardubická vznikla v roku 1874. Je extrémne ťažká pre závodníkov, ale hlavne pre kone. Dodnes na nej prišlo o život viac ako 50 koní. Únavou, zraneniami, pri tréninkoch, zastrelením(po tom čo už kôň nevládze behať) keď si kôň na závodisku zlomí nožičku-musí byť automaticky utratený!!!   Najznámejší-Najhorší-a Najťažsí dostih, hlavný dostih Veľkej Pardubickej je-Steeplechase - Cross Country, s najťažšou prekážkou-Taxisovým priekopom, na ktorom prišlo o život 23 koníTaxis je 140 cm. dlhý živý plot za ktorým je smrtiaca 5 metrová priekopa s hĺbkou 1 meter. Kone po preskoku o priekope nevedia a tak to skončí smrťou alebo ťažkými zraneniami. Okrem toho sa pred závodom nesmie táto prekážka ani trénovať.

NIELEN TAXIS JE SMRŤOU

Veľká Pardubická je príkladom skutočnej krutosti ku koňom na úkor ľudskej zábavy. Konské dráhy môžu byť podľa predpisov maximálne dlhé 5000.m Dráha na Veľkej Pardubickej meria 6900 metrov!!!  Prekážok je tam celkom 30. Kone behajú po piesku,tráve a oranici-na oranici sú brázky s hĺbkou 40 cm! To je ďaľšia vec ktorá kone ničí.

Zmeny?

Po protestoch v rokoch 1992-93  sa oranica znížila na 10 cm. Okrem toho začali oranicu zavlažovať-čo zmiernilo nápor na kĺby koňov.Ale Taxis sa znížil z vtedajších 150 cm na 140 cm. Lenže práve dĺžka Taxisu (5 metrov)kone zabíja, nie jeho šírka! Takže sa nič podstatné nezmenilo.

Kone vyzerajú že sú v súlade so závodníkmi. Nedajte sa však zmiasť!  Mnoho koní už zahynulo na tejto Dráhe smrti. Sú uštvané k smrti behom. To ľudia-športujú, bavia sa a zarábajú a na čom? NA SMRTI NEVINNÝCH KONÍ! KONE NEMAJÚ NA VÝBER!

 A toto slúži ľuďom na zábavu?